Muzeum Policji, ul. Domaniewska 36/38

Zgodnie z listą obiektów, nie zważając na zmieniającą się dziś co 15 minut pogodę, udaliśmy się na ulicę Domaniewską 36/38 do Muzeum Policji. Po krótkim reaserchu w internecie targały nami wprawdzie pewne wątpliwości co do celowości wycieczki, ale punkt na liście jest, trzeba więc to sprawdzić. Szczególnie niepokojąca wydawała sie wypowiedź pewnego pana umieszczona na jednej ze stron z lokalizacją muzuem: „Muzeum Policji od ok. 2 lat nie funkcjonuje w tym miejscu. Namiastka muzeum znajduje się w Komendzie Stołecznej w Pałacu Mostowskich. Numer telefonu też nieaktualny. Wiem bo pracuję w tym budynku. Warto by było nie podawać tu nieaktualnych danych.” Zaraz pod tą informacją pochodzącą sprzed 2 miesięcy jest zamieszczona inna, sprzed około 6 lat (sic!, internet jest już jednak stary…): „muzeum jest cool, tym bardziej ze za friko jest wstep. Warto zobaczyc!”. Wiedzieliśmy już więc, że Muzeum może nie być, ale jeśli jest to jest cool i za friko.
Tak więc, pomimo drobnego gradu, udaliśmy się na ulicę Domaniewską.

Charakterystyczny budynek typu LIPSK najlepiej prezentuje się od strony ulicy Domaniewskiej:

Muzeum Policji, Domaniewska 36/38, 22.04.2010

Nie odstraszył nas brak jakichkolwiek tablic informacyjnych, strzałkek czy znaków kierujących do Muzeum Policji – w końcu to Muzeum Policji, trzeba wykazać się pewnymi zdolnościami detektywistycznymi i po nitce do kłębka wyjaśnić zagadkę. Nitką okazała się poprzeczna ulica Magazynowa, przy której znajduje się wejście do budynku:

Muzeum Policji, Domaniewska 36/38, 22.04.2010

I dzięki nitce szybko udało nam się znaleźć kłębek:

Muzeum Policji, Domaniewska 36/38, 22.04.2010

Więc jednak jest. Wchodzimy do środka. Na przeciw wejścia drzwi do ogromnej stołówki, duży ruch i zachęcające zapachy. Prawdopodobnie stołuje się tu większość pracowników okolicznych biurowców. Jednak znów żadnej tablicy informacyjnej o Muzeum. No nic, trzeba zrobić wywiad środowiskowy. Informacją służy nam sympatyczny Pan Ochroniarz, cechujący się charakterystyczną dla tej grupy zawodowej chęcią do przyjemnej pogawędki. Na nasze pytanie o Muzeum Policji najpierw reaguje kilkoma sekundami milczenia a potem pytaniem „A po co to Pani?” Gdy tłumaczymy że chcielibyśmy po prostu zobaczyć jak wygląda Muzeum, odpowiada konfidencjonalnie, że owszem, Muzeum można zobaczyć, ale tam właściwie nie ma nic do zobaczenia. Gdy nadal wyrażamy chęć obejrzenia zbiorów Muzeum, Pan Ochroniasz wskazuje nam drogę na pierwsze piętro – tam znajduje się siedziba Muzeum Policji.

Tu zaczyna się ta część relacji na którą nie mamy potwierdzenia w postaci zdjęć. Dołączył bowiem do nas Pan Ochroniarz i na nasze pytanie o robienie zdjęć w środku, bardzo grzecznie, ale się nie zgodził. Z resztą nie bardzo było co fotografować. Spośród kilku gablotek stojących na korytarzu, tylko jedna miała blady związek z Policją, pozostałe należały do innych instytucji mieszczących się w tym samym budynku. W Muzeum można więc zobaczyć jak wygląda Biuletyn Informacyjny Policji, znaleźć informację o bibliotece i to właściwie wszystko. Od Pana Ochroniarza dowiedzieliśmy się za to, że kiedyś Muzeum wyglądało bardziej imponująco. Na korytarzu były m.in. dwa mundury granatowej policji. Jednak zimą większość eksponatów wyekspediowano, prawdopodobnie do Pałacu Mostowskich, ze względów bezpieczeństwa – z dachu pociekło… Przemiły Pan Ochroniarz obiecał dowiedzieć się o co tak naprawdę chodzi z Muzeum Policji na Domaniewskiej, częściowo (prawdopodobnie) z sympatii do nas, częściowo dla własnej wygody. Podobno dość często ludzie o to pytają – a to, przy ładnej pogodzie ktoś przyjdzie z dziećmi, a to ktoś inny wpadnie na obiad do stołówki, zobaczy szyld i docieka…

Jak wyglądało Muzeum Policji w Pałacu Mostowskich w grudniu 2008 roku możecie zobaczyć tutaj. Zastanawiający jest ten zwyczaj lokowania policyjnych eksponatów w korytarzach…
Może jednak w końcu doczekamy się w Warszawie fajnego Muzeum Policji. Pomijając mało chlubne momenty z przeszłości, policjanci zasługuja na porządne muzum – może takie gdzie możnaby było pobawić się proszkiem daktyloskopijnym, zobaczyć jak z bliska wygląda radar ręczny, zgromadzić w jednym miejscu stare mundury i radiowozy, np takie jak ten.

Lokalizacja

Reklamy
Explore posts in the same categories: Mokotów

Tagi: , , ,

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

10 Komentarzy w dniu “Muzeum Policji, ul. Domaniewska 36/38”

 1. :" Says:

  gdzie znajduje się biblioteka policyjna na Domaniewskiej?

 2. Warszawskie Neony Says:

  Jeśli dobrze pamietam to biblioteka była na pierwszym piętrze. Ale mogło się zmienić…

 3. Mimina Says:

  ta „stołówka” to catering Braci Wiśniewskich, bardzo …wręcz pyszne jedzenie! mieliśmy tam swoje wesele i gorąco polecamy to miejsce! pięknie udekorowana sala, elegancko z klasą (mimo, że to stołówka) i obsługa na najwyższym poziomie 🙂

 4. Wanda Nowak Says:

  Tam była kiedyś kawiarnia z przeuroczą Panią Anią …….

 5. Antek Bosz Says:

  To były piękne czasy…te bankiety na bankietowych,te prezentacje w kawiarni ,w hallu i w konferencyjnej…….a dziś nie można znaleźć w tym głupim internecie żadnej informacji o MUZEUM POLICJI,nie ma żadnej fotografii z ekspozycji.Jan Maria hrabia granica poza wtaszczeniem biurka z hebanu nic nie zrobił??

 6. Antek Bosz Says:

  Miałem kiedyś wielką przyjemność poznać jednego z braci tego,którego już nie ma wśród nas a ten………..

 7. Wanda Nowak Says:

  A ten……..lepi lody pod ^

 8. Antek Bosz Says:

  Jasiek był,organizował jakieś kościelne i coś nie tak było

 9. Michal Says:

  Muzeum Policji już nie istnieje. Przynajmniej pod tym adresem

 10. Warszawskie Neony Says:

  Od 2011 zmieniło się nie tylko to 😉


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: